ایمپلنت دندان چیست؟

بطور کلی ایمپلنت دندان پایه های قوی ای از جنس تیتانیوم خالص هستند که جایگزین ریشه دندان میشوند . و ایمپلنت دندان با دندان های طبیعی شما و بدن انسان سازگاری دارند.

شکل ایمپلنت های دندان به صورت میله های  باریکی هستند که درون استخوان فک قرار میگیرند.

امروزه ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته میباشند. چراکه در صورت قرار گرفتن در فک و نگهداری صحیح از آن ماندگاری بسیار بالایی خواهند داشت

 برای سال ها، تنها گزینه های درمان در دسترس افرادی که دندان هایشان را از دست داده بودند، استفاده از پل ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه، ایمپلنت دندان در دسترس هستند. .

 • در صورتی که بخواهید تمام دندانها را به روش کاشت دندان جایگزین کنید، در فک بالا به شش تا هشت و در فک پایین به چهار تا شش ایمپلنت نیاز خواهید داشت.
 • رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان در بالا بردن عمر ایمپلنت تاثیر بسیاری دارد. ایمپلنتها طرح لبخند را بهبود بسیاری می بخشند.
 • در صورت استفاده از داروهایی که در آنها از مشتقات بیس فسفونات استفاده شده است، توصیه می شود که از این درمان استفاده نکنید.

اهمیت ایمپلنت دندان

اگر به هر دلیلی دندان خود را از دست داده‌اید باید جایگزینی برای آن دندان پیدا کنید. چرا که در غیر این صورت دندان شما دچار عفونت، مشکل هنگام غذا خوردن، شستشو و حتی حرف زدن می‌شود. در این هنگام است که به اهمیت درمان به موقع ایمپلنت دندان پی می‌برید. دیگر فواید درمان به موقع کاشت دندان عبارتند از:

 • افزایش و حفظ زیبایی چهره و طرح لبخند
 • کمک به جویدن و هضم درست غذا. در نتیجه ممانعت از بروز بیماری‌های گوارشی
 • کمک به ادای بهتر حروف، کلمات و در نتیجه شیوایی و رسایی هنگام صحبت کردن
 • کمک به حفظ و نگهداری بهتر بافت استخوانی فک
 • جلوگیری از لغزش، جابجایی و کج شدن دندان‌ها
 • سازگار با بافت استخوانی فک. در نتیجه عدم آسیب به هیچ یک از ساختارهای دهان

مراحل مراقبت و انجام ایمپلنت دندان

 1. پیش از انجام عمل باید پوسیدگی دندان ها بررسی و رفع شود.                                              
 2. برای قرارگیری ایمپلنت در دهان انجام حداقل یک جراحی ضروری است. در این جراحی که به کاشت دندان نیز شهرت دارد، ایمپلنت در استخوان فک گذاشته می شود.                            
 3. در چند ماه بعد از انجام جراحی پین تیتانیومی با استخوان فک ادغام می شود.              
 4. پس از مدتی و با مطمئن بودن از ادغام مناسب ایمپلنت و استخوان دندان، متخصص معالج می تواند از ایمپلنتها به عنوان بیس استفاده کند و پروتز دندان را بر روی آنها نصب کند.